http://www.southsilesianbrassband.ecom.net.pl/

http://www.facebook.com/groups/167761526619770/

PROG

 

Zapraszamy Na festiwal! Wtym roku sobotni koncert w Rybnickim Centrum Kultury a w niedzielę bawimy się na kampusie.

 

 

Otrzymaliśmy zaproszenie na festiwal w Kaliningradzie w Rosji. Zagramy 7 sierpnia.

Poniżej program festiwalu:http://translate.googleusercontent.com/translate_c?client=tmpg&hl=en&langpair=ru|en&rurl=translate.google.com&u=http://jazzfestival.ru/participants/&usg=ALkJrhitcZo0gmzm1UQm_UvIwPvbvVXxqg

 

 

 

 

 

22 lipca, godz. 19.00, Tarnowski Rynek

OLD BOYS BAND - Old Boys Band to tarnowski zespół jazzu tradycyjnego. Powstał w 2008 roku z inicjatywy Romualda Słowika. Tworzą go nauczyciele i absolwenci Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie. Imponuje spontanicznością i radością interpretacji.

Romuald Słowik – puzon, wokal, Grażyna Szetler – wokal, Jacek Piskozub – saksofon sopran, Andrzej Piskozub – trąbka, Antonii Guśtak – piano, Edward Pluta – banjo, Władysław Strejczek – bas, Wacław Milówka – perkusja

SOUTH SILESIAN BRASS BAND -Został założony 35 lat temu przez Piotra Cupoka- klarnecistę i pianistę. Nazwę zaproponował nieżyjący już przyjaciel grupy, pasjonat jazzu Andrzej Musioł. Już w pierwszych latach swojej działalności wielokrotnie brał udział w organizowanym jeszcze w warszawskiej „Stodole” festiwalu Old Jazz Meeting "Złota Tarka" gdzie zdobywał nagrody i wyróżnienia. Od kilku lat dzięki rosnącemu zainteresowaniu jazzem tradycyjnym SSBB zaktywizował swoją działalność koncertową biorąc między innymi udział w kilku znaczących festiwalach jazzowych w Polsce na Węgrzech, w Czechach, na Litwie i wielu innych. W swoim rodzinnym Rybniku zespół jest współorganizatorem Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego - plenerowej imprezy odbywającej się pod koniec sierpnia.

Adam Abrahamczyk – trąbka, wokal, Kuba Moroń – puzon, Daniel Bober - saksofon sopranowy, Tadeusz Petrow - klarnet, saksofon, Elżbieta Skrzymowska - skrzypce, wokal, Czesław Gawlikt – piano, Marian Siwicki – banjo, Piotr Rożankowski – bas, Jerzy „Kali” Wenglarzy – perkusja

SWING MANUCHE PROJECT (HUN) - powstał w 2005 roku w Budapeszcie, a w obecnym składzie występuje od 2008 roku. Zespół jest jedną z nielicznych grup na Węgrzech reprezentującą "swing manouche" czyli tzw. Cygański jazz. Styl muzyczny, popularny we Francji, krajach Beneluksu, Niemczech i Anglii. Najbardziej znanym przedstawicielem gatunku był belgijski gitarzysta cygański, Django Reinhardt, który może być również uważany za twórcę tego stylu. Repertuar Swing Manouche Projekt obejmuje, oprócz kompozycji Django Reinhardta, amerykańskie standardy jazzowe, a także własne kompozycje. Zespół daje 150 - 200 regularnych koncertów, bierze również udział w licznych węgierskich festiwalach.

László Varga – gitara, Ferenc Illés – gitara, Viktor Jakab – gitara, Balázs Földváry - kontrabas


-26 czerwca 
Niedziela na Mostku na Silnicy upłynie pod znakiem najlepszego jazzu. Odbędzie się Festiwal Jazzu Tradycyjnego. Jako pierwsza, o godzinie 16 wystąpi Leliwa Jazz Band. Pochodzący z Tarnowa zespół tworzy siedmiu muzyków: Edward Wnęk (banjo, aranżacje), Kazimierz Król (klarnet), Józef Partyka (puzon), Stanisław Stańczyk (trąbka), Kazimierz Partyka (saksofon tenorowy i altowy, pianino), Roman Starzec (kontrabas, trąbka), Roman Bartnicki (perkusja, saksofon, pianino).

JAZZOWA NIEDZIELA

O godzinie 17.30 ich miejsce zajmie South Silesian Brass Band. Grupa ta od prawie czterech dekad gra jazz rodem z Nowego Orleanu. Powstała w Rybniku. W jej skład wchodzą: Adam Abrahamczyk (trąbka, śpiew), Czesław Gawilk (fortepian), Elżbieta Skrzymowska (śpiew, skrzypce), Tadeusz Petrow (klarnet, saksofon), Marian Siwicki (banjo), Piotr Rożankowski (kontrabas, gitara basowa), Jerzy "Kali" Wenglerzy (perkusja).

Niedzielne spotkanie z tradycyjnym jazzem zamknie koncert znakomitej, krakowskiej Boba Jazz Band. O godzinie 19 wystąpi jeden z najlepszych polskich i czołowych w Europie zespołów wykonujących swingujący jazz tradycyjny w najczystszej postaci! Liderem grupy jest pianista Jan Boba, którego sukcesy artystyczne sięgają lat 60-tych, był między innymi wieloletnim liderem Jazz Band Ball Orchestra. W 1986 roku Boba otrzymał dyplom z rąk prezydenta Regana za krzewienie kultury Amerykańskiej. W 1990 roku założył zespół, w którego skład wchodzą dwa pokolenia muzyków. Zespół ten zaczął firmować swoim nazwiskiem i tak powstał Boba Jazz Band. Oprócz Jana Boba, band tworzą: Władysław Gruchot, Janusz Nowotarski, Janusz Nowak, Jan Nowak, Aleksander Nowak i Marek Rosner. 

-11 czerwca koncert w Bytomiu- Miechowicach z okazji jubileuszu 10-lecia zaprzyjaźnionego z SSBB klubu motocyklistów.

W terminie od 2 do 5 czerwca przebywaliśmy w niemieckim mieście Dorsten gdzie zagraliśmy trzy koncerty. Pierwszy z nich miał miejsce w hali widowiskowej ale ze względu na warunki techniczne spuścimy tutaj dyskretną zasłonę milczenia...

Pozostałe dwa w dniach 4 i 5 czerwca miały miejsce na rynku gdzie technika była już na odpowiednim poziomie co z pewnością poprawiło komfort grania i odbioru muzyki.

Niedługo w tym miejscu fotorelacja z Dorsten.

-

KAJETAN DROZD & SOUTH SILESIAN BRASS BAND

Kajetan Drozd, znany fanom bluesa jako lider Siódmej w Nocy i formacji Kajetan Drozd Acoustic Trio, ma na swoim koncie autorską płytę nagraną z zespołem Siódma w Nocy („Siódma w Nocy”, 2009 r. 4Ever Music). Utwory jego autorstwa obecną są również na krążku „minimax.pl” (2008), obu edycjach „Antologii Polskiego Bluesa” i wydawnictwie „Blues Made In Polnad 2009”. Jeden z nich, „Kiedy Blues Mnie Opuści”, zagościł na kilku listach przebojów, w tym także na Liście Przebojów Programu 3 Polskiego Radia. Z założoną w 2009 roku akustyczną formacją został laureatem Polish Blues Challenge i otrzymał zaproszenie do udziału w prestiżowym konkursie International Blues Challenge 2011 (USA).
Ten młody, ale już mocno utytułowany śląski bluesman połączy siły z jednym z czołowych zespołów jazzu tradycyjnego w Polsce, South Silesian Brass Band, który powstał ponad 36 lat temu. W ciągu tego czasu występował na estradach całego kraju, a także we Francji, Czechach, na Słowacji, Węgrzech i Litwie. W ostatnim czasie zespół koncertował podczas United Europe Jazz Festival w Bańskiej Bystrzycy, na Festiwalu Swinging Jura w Olsztynie, X Baszta Jazz Festiwal czy podczas Rybnickiego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego, którego od wielu lat jest współorganizatorem wraz z Teatrem Ziemi Rybnickiej. Pod koniec ubiegłego roku towarzysząc delegacji miasta, reprezentował Rybnik w międzynarodowym spotkaniu miast partnerskich w Newtownabbey w Irlandii Płn.
Efekty wspólnej pracy będzie można usłyszeć i zobaczyć tylko podczas Bytomskiej Mocy Bluesa. Specjalnie przygotowany program będzie nie lada gratką zarówno dla sympatyków bluesa jak i jazzu tradycyjnego. 

Skład:
Kajetan Drozd - wokal, gitara, harmonijka
Elżbieta Skrzymowska - wokal, skrzypce
Adam Abrahamczyk - trąbka
Jakub Moroń - puzon
Daniel Bober - saksofon sopranowy
Czesław Gawlik - fortepian
Piotr Rożankowski - kontrabas
Marian Siwicki - banjo
Jerzy "Kali" Wenglarzy - perkusja

 

 

-22 maja zagramy na festiwalu jazzu tradycyjnego w Częstochowie.

26 czerwca festiwal na dziedzińcu pałacu w Kielcach.

-SSBB został zaproszony do Dorsten w dniach 2-5 czerwca.

Zaproszenie przekazał wiceburmistrz miasta obecny na naszym koncercie w Newtownabbey w listopadzie ubiegłego roku. Ustalamy szczegóły wizyty.

 

 

-Odbyliśmy pierwsze rozmowy dotyczące organizacji tegorocznej (4) edycji Rybnickiego Międzynarodowego Festiwalu Jazzu tradycyjnego.

Nowością zaproponowaną przez dyrektora  Adama Świerczynę jest przeniesienie sobotniego koncertu z kampusu na scenę RCK. Z uwagi na niepewną o tej porze roku (27-28 sierpień) aurę jako plenerowy pozostanie tylko koncert niedzielny.

Są już propozycje zespołów na festiwal- po potwierdzeniu znajdą je państwo na naszej stronie oraz stronie Rybnickiego Centrum Kultury. ( preferujemy nazwę Teatr Ziemi Rybnickiej Cool)

 

 

21 stycznia- koncert w rybnickim ratuszu

SSBB

 

 

Pierwszy weekend nowego roku spędziliśmy karnawałowo - graliśmy na balu jazzowym w "Leśnej Perle" niedaleko Wodzisławia.Jest jazz- jest zabawa- (impreza odbywa się po raz drugi ze wskazaniem na kolejne). Oczekujemy na fotografie które pokażemy tutaj:

W sobotę graliśmy w Raciborzu - było kameralnie bardziej...( ustawa o ochronie danych osobowychWink)

 

 

Zaczynamy jak w roku ubiegłym jazzowym balem karnawałowym- będzie "grubo...".

Tegoroczny bal odbędzie się 07. stycznia w odrestaurowanej restauracji "Leśna Perła" w Marklowicach. Niestety (co nas poniekąd cieszy) bilety na bal są już nieosiągalne...

W tym miejscu fotoprezentacja z pobytu SSBB w Newtownabbey koło Belfastu: z pozdrowieniami dla Angeliki i Bartka z którymi spędziliśmy ten czas...

Zagraniczne tournée SSBB

Pod koniec ub. roku zespół jazzu tradycyjnego South Silesian
Brass Band towarzysząc delegacji miasta, reprezentował
Rybnik w międzynarodowym spotkaniu miast partnerskich
w Newtownabbey w Irlandii Płn.
Głównym punktem kilkudniowego pobytu w tym mieście był koncert
pod wymownym tytułem „Twinned together in Music”, w którym,
oprócz naszego zespołu, uczestniczył reprezentujący gospodarzy zespół
muzyki irlandzkiej oraz folkowo-balladowa grupa z drugiego miasta
partnerskiego, niemieckiego Dorsten.
Na życzenie gospodarzy spotkania, SSBB wykonał specjalny program,
w którym wykorzystano tematy polskiej muzyki ludowej w interpretacji
jazzowej, co spotkało się z bardzo dobrym przyjęciem. Dowodem uznania
dla naszej grupy jest jej zaproszenie przez konsula RP do udziału
w organizowanym w lecie Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym
w Belfaście, a także propozycja ze strony szefa delegacji niemieckiej
do złożenia muzycznej wizyty w Dorsten.(gazeta rybnicka)

 

Rok 2010 zakończył się tradycyjnym spotkaniem zespołu w chwałowickiej "Birreri".

Podsumowaliśmy ubiegły sezon i jak to zwykle jakieś typu plany na rok nadchodzący...

RAM:
09.30-10.00 PUZZLE JAZZ Hradec Králové
10.15-11.00 STANLEY´S DIXIE STREET BAND Kopřivnice
11.15-12.00 PRAŽSKÝ SAXOFONOVÝ ORCHESTR
12.15-13.00 ZAKOPLAHO DIXIELAND BAND Týniště n.O.
13.15-14.00 FUNNY FELLOWS (SK)
14.15-15.00 SOUTH SILESIAN BRASS BAND (PL)
15.15-16.00 TAMÁS BERKI & P.M. ELEKTRIC QUARTET (HU/PL)


Program v rámci oslav 65. výročí vzniku studia Českého rozhlasu Hradec Králové:
16.15-17.00 BIG BAND ČESKÉHO ROZHLASU - dirigent Václav Kozel, sólisté: Filip GONDOLÁN, Ilona CZÁKOVÁ a Petr VONDRÁČEK
17.15-18.00 EVE PILAROVÁ s KAPELOU VÍTA FIALY
Přestávky mezi programy vyplní BLACK BUŘIŇOS ZUŠ Týniště n.O. a BIG BAND ZUŠ Jaroměř.
Součástí akce je i trh lidové tvorby a uměleckých řemesel.
Pořádá HKVS Hradec Králové a Český rozhlas HK, ve spolupráci s městy Tarnów (Polsko), Salgótarján (Maďarsko) a Bánská Bystrica (Slovensko), kde se konají další části festivalu.


SOUTH SILESIAN BRASS BAND
Představitelé tradičního jazzu a dixielandu z polského Rybnika nás pozve do světa hudby, která nám přiblíží klima a atmosféru New Orleansu z legendárních dob, kdy se na svět klubal jazz. Kapela, která existuje a účinkuje už více než 35 let, zažívá v poslední době renesanci, a to jak díky své kvalitě, tak díky rostoucímu zájmu o tradiční jazz. Své koncertní aktivity rozvinula mnohými vystoupeními na jazzových festivalech v Polsku, Maďarsku, Česku, Litvě a dalších evropských zemích. South Silesian Brass Band skvěle uchopila normy tradičního amerického jazzu a upravila je ve vlastním typickém hudebním výrazu, jež posluchače nabíjí energií.

 

 


 

2009

1. 5. 2010

ŚRODKOWOEUROPEJSKI MOST JAZZOWY,

ADALBERTINUM I PLAC MASARYKA

Hradecká kulturní a vzdělávací
společnost, s.r.o.
Československé armády 300, Hradec Králové
Tel.: 495 513 966
www.adalbertinum.cz

Hradce Králové powita jazzowe i dixielandowe zespoły ze środkowej
Europy, które wraz z zespołami czeskimi zaprezentują swą sztukę
interpretacji. Festiwal organizowany jest przy współpracy z partnerami
z Salgotarian (H), Zakopanego (PL) i Bańskiej Bystrzycy (SK) i jest

 


 

Zostaliśmy zaproszeni do udziału w obchodach jubileuszu 20-lecia istnienia Gazety Rybnickiej. Zagramy 22 kwietnia w Rybnickim Centrum Kultury gdzie listopadzie ubiegłego roku sami świętowaliśmy (15 lat "starszą") uroczystość.

Pamiętam pierwsze numery tego pisma i jego skromniutką szatę graficzną... pogratulować- "parametry" poszły w góręCool.


"Jazzowa zabijaczka" -zapraszamy do domu kultury w Niedobczycach.Piątek 30 kwietnia godzina 18    

Jest już kilka zaproszeń na ciekawe imprezy i kalendarz SSBB powoli zaczyna się zapełniać.

Pojedziemy między innymi do Hradec-Kralowe w Czechach w ramach United Europe Jazz Festiwal.- jest już zaproszenie zagramy tam 1 maja. To nasz czwarty koncert na tym festiwalu-graliśmy już w Zakopanym, Salgotarjan na Węgrzech i Banskiej Bystricy na Słowacji.


Rozpoczęliśmy próby z naszym kolegą Danielem Bobrem. Daniel jest saksofonistą, w SSBB gra na saksofonie sopranowym.

22 maja koncert SSBB w "Domu Gościnnym" w Rydułtowach który istotnie wspomagał nas przy produkcji naszej płyty.

23 maja zagramy (po raz drugi) na zlocie zabytkowych samochodów na zamku w Chudowie koło Gliwic.

 

 


Rok 2010 rozpoczęliśmy karnawałowo na balu jazzowym w podrybnickiej restauracji "Mimoza".

Bal odbył się 8 stycznia przy pełnej frekwencji na sali i (co jednak mnie dziwi) przy pełnej aprobacie dla wykonywanego przez nas gatunku muzyki....Cool.. jak w dawnym rybnickim klubie " Ćwiek" gdzie takie jazzbale pamiętamy do dzisiaj z "pikantnymi" szczegółami.

 

Strona główna

Aktualności

 

Nagrody w dziedzinie kultury przyznane

18 maja w Teatrze Ziemi Rybnickiej zostały wręczone nagrody w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

 

W czasie uroczystej gali nagrody laureatom wręczył prezydent Rybnika, Adam Fudali.

Tegoroczni laureaci:

 


Nagrody indywidualne:


Krzysztof Dublewski - za całokształt działań twórczych w dziedzinie plastyki oraz malarstwa  i ich upowszechniania
Henryk Tkocz - z okazji jubileuszu 30-lecia pracy artystycznej oraz za działalność na rzecz upowszechniania fotografii
Maria Warchoł-Sobiesiak - za działalność edukacyjną w zakresie upowszechniania muzyki oraz wychowanie wielu wyróżniających się pianistów
Marek Wołoski - za zainicjowanie i wydanie książki „Rybnik. Wydarzyło się w 1900-2000” w wersji multimedialnej
Anna Stronczek - za kultywowanie tradycji, obrzędów oraz gwary śląskiej wśród mieszkańców Miasta a zwłaszcza wśród najmłodszych Rybniczan
Romana Kuczera - za realizację projektów kulturalnych  z udziałem wybitnych muzyków polskich i zagranicznych oraz za aktywne pozyskiwanie zewnętrznych źródeł finansowania
Mirosław Ropiak - za zainicjowanie powstania Klubu Filmu Niezależnego oraz działalność w zakresie upowszechniania kultury teatru amatorskiego oraz filmu niezależnego wśród mieszkańców Miasta Rybnika
Eugeniusz Kluczniok - za szczególne zasługi w dziedzinie upowszechniania kultury śląskiej, tradycji gwary śląskiej i obyczajów regionu  oraz pasję w tworzeniu filmów niekomercyjnych

 

 

Nagrody zespołowe:


Stowarzyszenie Orkiestra Dęta KWK „Chwałowice” - z przeznaczeniem dla zespołu South Silesian Brass Band za działalność na rzecz upowszechniania muzyki dixielandowej w roku jubileuszowym 35-lecia istnienia zespołu
Dom Kultury w Rybniku – Boguszowicach - z przeznaczeniem dla Teatru Rodzicielskiego za działalność na rzecz upowszechniania amatorskiego ruchu teatralnego, zwłaszcza wśród najmłodszych mieszkańców Miasta
Dom Kultury w Rybniku - Niedobczycach - z przeznaczeniem dla Chóru im. Adama Mickiewicza  za popularyzację śpiewu chóralnego na terenie Miasta Rybnika i regionu

Laureaci i zaproszeni goście wysłuchali koncert symfoniczny z okazji 90 Rocznicy Urodzin Jana Pawła II, w wykonaniu  Filharmonii Rybnickiej im. Braci Szafranków oraz uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej  w Rybniku – laureatów ogólnopolskich  konkursów muzycznych.

Szanowni Państwo!

Pragnę zaprosić wszystkich Państwa, a w szczególności miłośników
popularnej muzyki dixielandowej i pokrewnych jej stylów jazzowych do
udziału w III Międzynarodowym Festiwalu Jazzu Tradycyjnego.
Koncerty na estradzie rybnickiego kampusu i w Teatrze Ziemi
Rybnickiej po raz kolejny będą okazją do bliskiego kontaktu z
żywą, wprawiającą w dobry nastrój muzyką o nowoorleańskich
korzeniach, w wykonaniu najlepszych zespołów z Polski i zagranicy.
Dziękuję Prezydentowi Miasta Rybnika za objęcie honorowego
patronatu nad naszym Festiwalem, a Państwu życzę wielu
niezapomnianych muzycznych przeżyć.
Pozdrawiam serdecznie
Adam Świerczyna
Dyrektor Rybnickiego Centrum Kultury

Na szczęście niska frekwencja okazała się jedyną słabością III Międzynarodowego
Festiwalu Jazzu Tradycyjnego. Pogoda, choć w ciągu dnia kapryśna,
pozwoliła utrzymać plenerowy charakter imprezy na scenie rybnickiego
kampusu. W czwartek przed jazzowym weekendem South Silesian Brass Band
z dachu angielskiego „piętrusa”, jeżdżącego po ulicach naszego miasta, rozkołysał
mniej i bardziej przypadkową publiczność tego niecodziennego występu.
Sobotni koncert rozpoczęli sąsiedzi z Czech – Academic Jazz Band. Dziesięciu
panów we frakach zrobiło wrażenie (nie tylko na paniach…) zanim jeszcze
usłyszeliśmy pierwsze dźwięki. Okazało się, że nie tylko wyglądają jak przeniesieni
z czasów zadymionych lokali okresu prohibicji, ale prezentują też interesujące
opracowania jazzowych standardów. Połączenie przemyślanej aranżacji
i momentów improwizacji oraz poczucie humoru czeskich muzyków z powodzeniem
zainaugurowały serię koncertów. Profesor Andrzej Schmidt przedstawiał
każdy zespół i opowiadał rzetelne i naukowo, a przy tym niezwykle
dowcipnie o historii jazzu. Jeszcze tego samego dnia zagrali Słowacy z Vlado
Vizar Revival & Traditional Jazz Band (jazz tradycyjny i dixielandowy) oraz
Leliwa Jazz Band z Tarnowa, prezentujący własną stylistykę m. in. utworów
z okresu wczesnego swingu i światowych szlagierów wokalnych. Wieczorem
najwięksi miłośnicy jazzu przenieśli się na jam session do Teatru Ziemi Rybnickiej,
gdzie swoje muzyczne fascynacje rozwijali do wczesnych godzin rannych…
Niedzielny koncert rozpoczął gliwicki Enerjazzer, który zagrał wiele polskich
standardów we własnych opracowaniach. Mocnym finałem imprezy okazał się
występ Sincopa Jazz Band z Kolumbii. Goście z Ameryki Południowej łączą
jazz tradycyjny z melodiami poszczególnych regionów swojego kraju, a następnie
przekładają je na styl dixielandowy. Grupę w 2004 roku założył pochodzący
z Chorzowa Janusz Kopytko, któremu udało się do swoich muzycznych pomysłów
zaangażować zdolną kolumbijską młodzież. Trudno też nie zauważyć,
że był to jedyny festiwalowy zespół, mający w swym składzie kobietę – niezwykle
uzdolnioną wokalistkę Luisę Pabón. Kolumbijczycy zagrali świetny, porywający
koncert – i tak skończył się III Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego.
Organizatorzy niech już pracują nad następnym, a my nad sobą wzajemnie
– żeby za rok nie zabrakło publiczności...
(m)
Jazzowy koniec wakacji
W ostatni weekend sierpnia rybniczanie mogli do woli słuchać
jazzu tradycyjnego w świetnych wykonaniach polskich i zagranicznych
muzyków. Szkoda, że tylko nieliczni zdecydowali się w ten sposób
pożegnać wakacje…
Do udziału w festiwalu muzycznie zachęcał rybniczan South Silesian Brass Band. Zdjęcia: m
Niezwykle ciepło przyjęty przez publiczność Sincopa Jazz Band
z Kolumbii.
Sąsiedzi z Czech – Academic Jazz Band.
Vlado Vizar Revival & Traditional Jazz Band.
Słowacy grali jazz tradycyjny i dixielandowy.
Gliwicki Enerjazzer zagrał jazzowe wersje znanych polskich
melodii.  Relacja video autorstwa Janusza Rzymanka

PROGRAM FESTIWAL JAZZU TRADYCYJNEGO:

26. 08. 2010 godz. 16:00 Rynek

Parada muzyczna
NOTOWANIE NR 864
13. 06. 2010
01. [3]* Włodek Pawlik TrioSomeday My Prince Will Come [3]**
02. [9] Diana Krall i Tony Bennett – Best Yet To Come [2]
03. [1] Renee Olstead – Taking A Chance On Love [6]
04. [6] South Silesian Brass Band – Sweet Georgia Brown [3]
05. [10] Filip Wojciechowski Trio – Walc Es-dur op. 18 [2]
06. [5] Dorota Miśkiewicz – Blue Velvet [4]
07. [7] Karolina Glazer – Walking by [5]
08. [2] Manhattan Transfer – Up A Lazy River [5]
09. Lora Szafran – Tylko My
10. Gillespie/Hubbard – Daahoud

* - Cyfry w nawiasach, przed nazwiskiem wykonawcy, oznaczają miejsce na liście w poprzednim tygodniu
** - Cyfry na końcu, po tytule oznaczają ile tygodni utwór jest na liście

W tym tygodniu niemałe przetasowania na liście. Na pierwszym miejscu dzięki Państwa głosom znalazł się Włodek Pawlik i jego trio. Utwór, który przed laty śpiewała Królewna Śnieżka w disneyowskiej kreskówce z 1937 roku. Dziś Włodek Pawlik odświeżył tę kompozycję – co najwyraźniej się spodobało.

Miejsce drugie zajął duet Diana Krall i Tony Bennett. Przed tygodnie napisałam kilka słów o Dianie Krall dziś zajmę się więc Tony Bennettem. Ten 84 letni dziś wokalista zrobił oszałamiającą karierę. Teoretycy jazzu rzadko klasyfikują go jako śpiewaka jazzowego, a nawet mówią uszczypliwie o nim refrenista. Ten wokalista przez chociażby ostatnie lata wielokrotnie udowadniał, że muzyka jazzowa jest najbardziej mu bliska a jego improwizacje też wiele razy zaskakiwały. Swoją pracę sceniczną rozpoczął w amerykańskiej rewii. Na jego półce zapewne brakuje już miejsca na kolejna nagrody Grammy, bo otrzymał ich kilkanaście. W 2006 roku nagrał płytę z duetami i oto jeden z tych utworów "Best Yet To Come", który wykona razem z Dianą Krall.

Jeśli chodzi o nowości to tak jak obiecałam przed tygodniem – każde kolejne wydanie Jazz Expressu w miarę możliwości będzie poszerzone o jazzowe aranżacje kompozycji chopinowskich. Dziś odkurzyłam płytę Lory Szafran, która jako jedyna z wielkim powodzeniem nagrała cały album Chopina z tekstem Justyny Holm. Na miejscu dziewiątym Lora Szafran zaśpiewa "Tylko My" - na motywach koncertu fortepianowego.

Listę zamyka wielki duet wielkich trębaczy Dizzie Gillespie i Freddie Hubbard – obaj już nie żyją ale archiwalne nagrania dają nam wiele radości. Dizzie był znakomitym trębaczem, showmanem, i twórcą scatu – czyli wokalnej improwizacji na sylabach. Razem z Charlie Parkerem stworzył nowy styl – bebop w latach pięćdziesiątych. W Polsce wystąpił dwukrotnie w 1965 i 71 roku. Jego młodszy kolega Freddie Hubbard urodził się w 1938 roku. Najwięcej płyt nagrał w latach sześćdziesiątych. My proponujemy Państwu duet znakomitości, panowie rewelacyjnie bawią się jazzem.

NOTOWANIE NR 865
20. 06. 2010
zdjęcie na płytkę wykonał Zenek Keller
01. [2]* Diana Krall i Tony Bennett - Best Yet To Come [3]**
02. [9] Lora Szafran - Tylko My [2]
03. [1] Włodek Pawlik Trio - Someday My Prince Will Come [4]
04. [4] South Silesian Brass Band - Sweet Georgia Brown [4]
05. [5] Filip Wojciechowski Trio - Walc Es-dur op. 18 [3]
06. [10] Gillespie/Hubbard - Daahoud [2]
07. [7] Karolina Glazer - Walking by [6]
08. [6] Dorota Miśkiewicz - Blue Velvet [5]
09. Piotr Cieślikowski - I Want To Be Happy
10. Chopin Symphony Jazz Project - Amber Voyage/Mazurek C-dur
NOTOWANIE NR 866
27. 06. 2010

01. [2]* Lora SzafranTylko My [3]**
02. [1] Diana Krall & Tony Bennett – Best Yet To Come [4]
03. [5] Filip Wojciechowski Trio – Walc Es-dur op. 18 [4]
04. [10] Chopin Symphony Jazz Project – Amber Voyage/Mazurek C-dur [2]
05. [4] South Silesian Brass Band – Sweet Georgia Brown [5]
06. [9] Piotr Cieślikowski – I Want To Be Happy [2]
07. [3] Włodek Pawlik Trio – Someday My Prince Will Come [5]
08. [6] Gillespie/Hubbard – Daahoud [3]
09. Urszula Dudziak – Bolero
10. Jarek Śmietana – A Story Of Polish Jazz


Na koniec 2009 roku miła niespodzianka: nasza płytka zaistniała w programie trzecim polskiego radia. Odczytujemy to jako honor gdyż "trójka" znana jest z dbałości o jakość prezentowanej muzyki Tu Baron

Tu Baron

Środa, 30 grudnia 2009

Dzień dobry,

Dzisiaj w studiu odwiedzą nas Dmitrij Strelnikoff (po 10),  Maciej Szupica i Karol Pawłowski (po 11).

A Rico Jaźwiński porozmawia z Ablem Korzeniowskim - o 10.30.

Zapraszam,

Piotr Baron z zespołem

***

Tak graliśmy

9/10

Monsters of Folk: Whole Lotta Losin' [piosenka dnia]

J.J. Cale & Eric Clapton: Dead End Road

Stevie Ray Vaughan and Double Trouble: Empty Arms

Dominika Barabas: Cień

The Animals: House of the Rising Sun

Strachy Na Lachy: Żyję w kraju

James Solberg: Bubba's Boogie

Leahy: Alabama

10/11

Dżem: Ostatni ciężki rok

HooDoo Band: He's Just a Doggie

Los Desperados: Wind of Dream

Rastasize: Semi

Leonard Cohen: Dance Me to the End of Love

Bee Gees: Stayin' Alive

11/12

Porcupine Tree: Kneel and Disconnect

Dick4Dick: Hollywood

Michael Burks: Fire and Water

South Silesian Brass Band: That's Plenty

Przyjaciele Karpia: Bajka o karpiu w trójkowym eterze [#1 LP3]

Michael Buble: Haven't Met You Yet

Melody Gardot: Les Etoiles

Kayah: Ocean spokojny już

Riverside: Driven to Destruction

Tu Baron

Przed południem słuchamy dobrej muzyki, nasi eksperci badają doniesienia z zakresu gospodarki i ekonomii. Będzie też czas na rozmowy o nowościach filmowych...

Przed południem słuchamy dobrej muzyki, nasi eksperci badają doniesienia z zakresu gospodarki i ekonomii. Będzie też czas na rozmowy o nowościach filmowych...

Archiwum

24 Silesian Jazz Meeting jest już za nami a się działo w tym roku grubo dosyć. Cieszy nas bardzo liczne grono sympatyków naszego zespołu obecne na naszym jubileuszowym koncercie z okazji 35-lecia SSBB. Wszystkim składamy w tym miejscu podziękowania i pozdrawiamy z nadzieją na spotkania na koncertach. Szczególne podziękowania składamy na ręce pana Adama Świerczyny- dyrektora Rybnickiego Centrum Kultury z uwagi na jego życzliwe podejście do naszego zespołu i tzw. "całokształt" oraz pana Tadeusza Ochwata za przemiłą niespodziankę na koncercie (kto był to doskonale widział o co chodzi... Miłym zaskoczeniem  było dla nas duże zainteresowanie jakim cieszyła się wśród państwa nasza świeżo wydana płytka. Tutaj ukłon i podziękowanie dla Urzędu Miasta Rybnika za wydatną pomoc w sfinansowaniu tego projektu. Poniżej zamieszczamy relację z koncertu zamieszczoną w Gazecie Rybnickiej i na portalu Rybnik.com.pl

 

24 Silesian Jazz Meeting

Nazywa się Blond…

... Marian Blond. A właściwie Mielczarek… Marian Mielczarek. I to on właśnie wystąpił w najnowszej produkcji Klubu Filmu Niezależnego działającego w Domu Kultury w Chwałowicach.

— Z każdego filmu o Bondzie starałem się coś wykorzystać. Nie wiem, czy mi się udało, bo daleko mi do pierwowzorów — mówi M. Mielczarek, który szczerze przyznaje, że jest raczej nieśmiały. Jednak plan filmowy go zmienia: — Mogę wczuć się w rolę i pokazać z zupełnie innej strony. Reżyserem filmu „Dziewczyny lubią Blond” jest Mirosław Ropiak, który odpowiadał również za zdjęcia i montaż, a scenariusz opracowali Szymon Stoczek i Sławek Kubat w trakcie ubiegłorocznych wakacji. Pierwszy klaps na planie padł w marcu tego roku, a zdjęcia zakończono we wrześniu. Potem film był udźwiękawiany. Warto dodać, że to pierwsza produkcja KFN, która niemal w całości została zdubbingowana! Efekt końcowy podziwiała niemal pełna sala, a wśród widzów nie zabrakło popularnej aktorki Marzeny Kipiel–Sztuki, która z KFN zetknęła się podczas tegorocznej edycji RePeFeNe. Premierę stylizowanej na lata ’70 polskiej wersji przygód Jamesa Bonda pokazano w trakcie drugiego dnia Silesian Jazz Meeting. Nieprzypadkowo: — Nie jest to film o jazzmanie, ani nawet z udziałem jazzmana, ale muzykę do niego nagrał dzisiejszy jubilat – zespół jazzu tradycyjnego South Silesian Brass Band — wyjaśniał dyrektor DK w Chwałowicach Michał Wojaczek. Za pomoc i zaangażowanie dziękował zespołowi również M. Ropiak: — Fakt, że podczas jubileuszu SSBB mogliśmy pokazać ten film, to dla nas wyjątkowy prezent. A przecież to im należą się największe prezenty, bo świętują 35 urodziny!

Jubileusz

Prezenty były, i to nietuzinkowe, gdyż jubilaci zaskarbili sobie sympatię wielu miłośników jazzu. Tadeusz Ochwat z Chwałowic, z którymi od początku istnienia South Silesian Brass Band był związany, wręczył zespołowi przygotowaną specjalnie na tę okazję muzyczną „instalację”: —

Składa się ona z 420 elementów, bo właśnie od tylu miesięcy gracie jazz — mówił członkom zespołu i wspominał, jak w chwałowickim Domu Kultury po raz pierwszy usłyszał ich muzykę, jakże inną od oficjalnej. Z życzeniami dla jubilatów pospieszył również dyrektor Rybnickiego Centrum Kultury Adam Świerczyna, który wręczył szefowi zespołu, trębaczowi Adamowi Abrahamczykowi okolicznościową statuetkę oraz kwiaty. A jubilaci dali koncert wypełniony jazzowymi standardami i potwierdzili, że dixielandowe brzmienie to jest to! Przypomnijmy: zespół powstał z inicjatywy dyrygenta młodzieżowej orkiestry dętej szkoły górniczej w Chwałowicach Piotra Cupoka w 1974 r. Najpierw grał pod nazwą Zarapataj Band, dopiero na początku lat ’80 muzycy zaczęli występować pod szyldem South Silesian Brass Band, zawsze jednak swym repertuarem nawiązywali do tradycji nowoorleańskich orkiestr ulicznych. W ciągu trzech dekad z SSBB grało wielu świetnych muzyków, a obecnie zespół tworzą wspomniany już Adam Abrahamczyk, jego brat Saturnin (puzon), Tadeusz Petrow (klarnet, saksofony), Piotr Rożankowski (kontrabas, gitara basowa), Marian Siwicki (banjo), Jerzy „Kali” Wenglarzy (perkusja) i Czesław Gawlik (fortepian), a najkrócej z grupą związana jest wokalistka i skrzypaczka Elżbieta Skrzymowska, córka klarnecisty Antoniego Kucznierza, zmarłego w styczniu tego roku, byłego członka SSBB. (O zespole czytaj też na www.southsilesianbrassband.ecom.net.pl). Solenizanci zaprosili do udziału w jubileuszowym koncercie zespół „Jazz Band Ball Orchestra”, który już dwukrotnie gościł w naszym mieście. Tym razem muzykom towarzyszyły na scenie doskonałe i utalentowane wokalistki jazzowe Beata Przybytek oraz pochodząca z Zimbabwe Caroline Mhlanga.

Publiczność niezwykle ciepło przyjęła oba koncerty, a „energetyczne” był też występy, jakie dzień wcześniej odbyły się w Domu Kultury w Chwałowicach, placówce, która w ramach SJM już od 9 lat współpracuje z Rybnickim Centrum Kultury. To właśnie tam zagrał

 

„The Sidemen Trio” w składzie Andrzej Trefon, Jan Cichy i Henryk Stanoszek, a po nich klasę potwierdzili doskonali Krzysztof Ścierański, Paweł Piec i Przemysław Kuczyński.

Nasza gringa

Również trzeci dzień festiwalu zgromadził w TZR pełną widownię. Publiczność prawie czterogodzinny maraton zniosła dzielnie i wyglądała na usatysfakcjonowaną, może za sprawą wyjątkowego, jazzowego płodozmianu.

„Uma gringa canta Guinga” – w tym znaczeniu gringa to wcale nie „obca”, ale nasza

Gabriela Kozyra, Guinga to brazylijski kompozytor i poeta, którego utwory gringa Gabriela zaserwowała w towarzystwie gitarzystów Alvaro Rovira

sobota, 28 listopada, Teatr Ziemi Rybnickiej
Dzień drugi: filmowo, jubileuszowo i tradycyjnie


Nietypowo jak dla imprezy muzycznej rozpoczął się drugi dzień festiwalu. Rybnicki Klub Filmu Niezależnego zaproponował swoją wersję przygód Jamesa Bonda pod tytułem „Dziewczyny lubią blond”. Muzyczną ilustrację do filmu stworzyły rybnickie zespoły Blueset (świetna czołówka) oraz South Silesian Brass Band. Ten drugi obchodzący właśnie jubileusz 35-lecia istnienia wystąpił w składzie: Czesław Gawlik – fortepian, Elżbieta Kucznierz-Skrzymowska – skrzypce, śpiew, Adam Abrahamczyk - trąbka, śpiew, Saturnin Abrahamczyk – puzon, śpiew, Tadeusz Petrow - klarnet, śpiew, Marian Siwicki - banjo, gitara, Piotr Rożankowski - kontrabas, Jerzy „Kali” Wenglarzy – perkusja. Świetny, zgrabnie zagrany koncert promujący przy okazji nową płytę zespołu, która ukazała się na rynku dzień wcześniej. Obecni na koncercie mogli odczuć zgranie muzyków i radość jaką czerpią ze wspólnego grania. Tak trzymać!

 


28.11.2009 o godzinie 17.00  Zapraszamy do Rybnickiego Centrum Kultury na koncert jubileuszowy SSBB z okazji 35-lecia działalności zespołu. Płytka już jest...
Koncert jazzowy na raciborskim Rynku

2009-08-09

W sobotni wieczór, 8 sierpnia, zagrał sześcioosobowy zespół South Silesian Brass Band. Zobacz fotorelację z koncertu.

 

South Silesian Brass Band to sześcioosobowy zespół jazzu tradycyjnego. Instrumenty: trąbka+wokal, klarnet, puzon, banjo, tuba, perkusja. Grają radosny, spontaniczny jazz ku uciesze prawdziwych fanów tej muzyki.

 

Muzyka: XIV Sopot Molo Jazz Festival zakończony

Sopot już po raz czternasty stał się miejscem miłośników jazzu. W dniach

SouthsilesianbrassbandSouthsilesianbrassbandSouthsilesianbrassbandSouthsilesianbrassband
SouthsilesianbrassbandSouthsilesianbrassbandSouthsilesianbrassbandSouthsilesianbrassband
SouthsilesianbrassbandSouthsilesianbrassbandSouthsilesianbrassband